Autorzy

Za każdym słowem na naszej stronie stoi doświadczenie akwarystyczne naszych Autorów.

Poznajcie ich bliżej.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-PłachetaPierwsze, całkiem swoje, akwarium założyła w wieku 14 lat. W liceum, wraz ze swoją przyjaciółką prowadziła kącik przyrodniczy. We własnoręcznie sklejonych akwariach ramowych pływały nie tylko ryby, ale też rodzime bezkręgowce wodne, żyły ślimaki i owady które były demonstrowane na lekcjach biologii. Za pierwsze zarobione na wakacjach pieniądze kupiła filtr wewnętrzny Aqua Szut, co było ogromny skokiem technologicznym, zważywszy, że w tych czasach dominowały filtry gąbkowe i szklane filtry zewnętrzne napędzane powietrzem.

Fascynacja środowiskiem wodnym zdecydowała o jej kolejnych życiowych decyzjach. Najpierw studia na kierunku Ochrona Środowiska w specjalności Ochrona Wód Powierzchniowych na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy), następnie studia doktoranckie na wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt z zakresu szeroko pojętej hydrobiologii i rybactwa śródlądowego.

W trakcie studiów była członkiem, a później prezesem Studenckiego Koła Naukowego Hydrobiologów, z którym eksplorowała wodne środowiska Polski, przeprowadzając ciekawe badania i obserwacje. To wtedy zakochała się w jeziorach Pojezierza Suwalskiego, które stały się później obiektem badań w jej pracy magisterskiej. W trakcie studiów swoje akwarium w rodzinnym domu odwiedzała raz na miesiąc. Potem była krótka przerwa w akwarystyce, do momentu gdy osiadła we Wrocławiu na stałe. Jednocześnie na uczelni pojawiły się sprzyjające warunki by odbudować pracownię akwarystyczną Zakładu Limnologii i Rybactwa, czym kierowała. Przez pewien czas była szczęśliwą posiadaczką „fishroomu” na dziesiątym piętrze wrocławskiego wieżowca, gdzie z powodzeniem odchowywała potomstwo wielu gatunków ryb z rodziny Loricariidae. Od roku 2001 jest członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Akwarystycznego (WTA). W latach 2005 - 2008 była jego prezesem. W tym okresie wraz z WTA organizowała, w ramach Zoo-Botanica, jedne z najciekawszy wystaw akwarystycznych w Polsce, którym towarzyszyły liczne prelekcje i spotkania akwarystów reprezentujących stowarzyszenia z całego kraju. Od 2004 roku pracuje dla firmy Tropical. Autorka szeregu ciekawych prelekcji wygłaszanych na wielu sympozjach akwarystycznych, mnóstwa tekstów publikowanych na łamach czasopism (Nasze Akwarium, Magazyn Akwarium, Planeta Zwierząt, Tanganika, Fauna & Flora, Aquafeed Magazine, Pet Market) oraz na stronach Wrocławskiego Towarzystwa Akwarystycznego i firmy Tropical.

Ucieczka z miasta do górskiej wioski, znacznie ograniczyła liczbę akwariów w jej domu, jednak wciąż są one nieodzownym elementem jej otoczenia. A fantastyczna, miękka woda ze studni głębinowej pozwala na hodowlę bardzo wymagających gatunków ryb.

Marcin Wnuk peha:68 Akwarystyka Naturalna

Marcin to mistrz w dziedzinie aquascapingu, którego rady pomogą Wam wydobyć piękno z akwarium.

W jego rodzinnym domu akwarium było od zawsze, więc już jako dziecko połknął bakcyla i nie było odwrotu. Zarażony pasją do akwarystyki dwunastolatek wybrał się na giełdę zoologiczną i zakupił własne, wybrane przez siebie akwarium. Wtedy też zaczął stawiać pierwsze kroki jako samodzielny akwarysta. Ciąg dalszy jego drogi to coraz bardziej wyszukane eksperymenty z kompozycjami wewnątrz akwarium.

Tworzenie podwodnych krajobrazów zafascynowało go tak bardzo, że od ponad 10 lat jest to zajęcie nie tylko hobbystyczne ale też zawodowe. Marcin prowadzi własny sklep w centrum Warszawy i posiada grono stałych klientów. Autorskie aranżacje Marcina zdobią akwarium w niejednym domu. Ale na tym nie koniec jego aktywności. Jako jeden z topowych aquascaperów w Polsce zapraszany jest na najbardziej znane wydarzenia branżowe, podczas których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami tej pięknej sztuki. Dzięki jego obecności pojawił się też silny polski akcent podczas tegorocznego prestiżowego konkursu IAPLC w Japonii.

A co poza tym? Jeżeli właśnie nie urządza kolejnego zbiornika, nabija kolejne kilometry na swoim biegowym liczniku albo utrwala rzeczywistość eksperymentując z fotografią.
www.peha68.pl

Adam Szczyrba

Jest naszym specjalistą przybliżającym Wam techniczne aspekty akwarium i zasady jego pielęgnacji.

Przygoda z akwarystyką zaczęła się u niego trochę nietypowo. Tą wspaniałą pasją zaraziła go 15 lat temu płeć piękna. Jak pokazał czas był to punkt zwrotny w jego życiorysie: zyskał nie tylko nową profesję ale też kobietę swojego życia!

Od 3 lat udaje mu się z powodzeniem łączyć miłość do akwarystyki z działalnością zawodową. Prowadzi własny sklep w Rudzie Śląskiej, gdzie służy fachową pomocą i doradztwem – od wyboru akcesoriów po profesjonalny serwis akwariów w domu klienta.

Obok akwarystyki jest wielkim fanem motoryzacji. Choć najlepszą ucieczką od dnia codziennego jest dla Adama ukochane wędkarstwo.
www.amazonia24.pl

Krzysztof Tomaszewski

Jest naszym przewodnikiem po świecie ryb.

Powiedzieć, że największą pasją Krzysztofa jest akwarystyka to nie przesada. Od ponad trzech dekad poznaje jej tajemnice. Kiedy jako dziecko zobaczył całą ścianę w akwariach w domu kolegi swojego taty, połknął bakcyla akwarystyki na dobre. Krzysztof rozwijał swoją wiedzę zajmując się hodowlą różnych gatunków ryb. Jego specjalizacją są pielęgnice, arowany i niszczuki oraz biotopy, w których występują. Pięć lat temu po raz pierwszy zorganizował sympozjum poświęcone akwarystyce, które na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Krzysztof jest również laureatem nagrody im. Darka Firleja, przyznawanej przez Magazyn Akwarium. Obok szerzenia idei akwarystyki pochłania go piłka nożna, odstresowują podróże a czas umilają ukochane czworonogi, które wbrew temu, co mówi stare porzekadło wcale nie żyją ze sobą jak pies z kotem.
www.oya.sklep.pl

Michał Sareło Altum - Akwarystyka Profesjonalna

Michał to nasz expert od ryb z Pomorza.

Akwarystyka jest obecna w jego życiu już od ćwierćwiecza! Jako czterolatek otrzymał swoje pierwsze akwarium – zaczęło się klasycznie: od skalarów i mieczyków. Już w wieku 10 lat Michał zajął się rozmnażaniem kilku odmian barwnych skalara i dyskowca Royal Blue. Następnie zafascynowały go bojowniki.

W ciągu ostatnich sześciu lat akwarystyka stała się jego profesją. Regularnie rozmnaża i kolekcjonuje kilka rzadkich gatunków ryb - żeby wymienić tylko niektóre z nich: 3 dzikie formy Pterophyllum spp, 14 gatunków ryb z rodzaju Apistogramma, Xiphophorus hellerii "Palanque" oraz 4 odmiany tzw. złotych rybek. Od jakiegoś czasu zaczęła go interesować akwarystyka morska, choć jego specjalizacją są: ryby Ameryki Południowej, żyworódki, ryby wód miękkich, choroby i żywienie ryb oraz akwarystyka biotopowa.

W wolnym czasie Michał zgłębia tajemnice archeologii i historii Polski – czego wyrazem jest jego aktywność w ruchach rycerskich. Poza tym na liście zainteresowań są: literatura popularno – naukowa i fantastyka, elektronika i oświetlenie ledowe. No i oczywiście zwierzęta: wśród jego pupilów są dwa szczury i pies, a przez jego ręce przewinęła się kiedyś hodowla ptaszników i kilka gatunków jaszczurek.

Michał oprócz szeroko pojętej tematyki ryb zajmuje się profesjonalnym doradztwem, zakładaniem i serwisem akwariów.

Altum Akwarystyka Profesjonalna