Rośliny do pierwszego akwarium

Żywe rośliny to najlepsza dekoracja akwarium. Jeśli są zdrowe cieszą pięknym wyglądem, tworzą kryjówki dla ryb i krewetek oraz pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej. Początkujący akwaryści mogą wybierać rośliny do akwarium spośród wielu gatunków dostępnych na rynku, lecz powinni zwracać uwagę na ich wymagania. Poniżej przedstawię rośliny o niskich wymaganiach rekomendowane do akwariów o niezbyt mocnym oświetleniu. Ze względu na fakt, że łacińskie nazwy roślin są uniwersalne i pozwalają je identyfikować niezależnie od tego, jakim językiem się posługujemy zachęcam do posługiwania się właśnie nimi.


hygrodifformis2

Hygrophila difformis

Hygrophila difformis to piękna, pochodząca z Azji roślina, która charakteryzuje się soczystą, jasną zielenią i poszarpaną blaszką liściową. Tempo wzrostu stosunkowo szybkie. Ma niewielkie wymagania oświetleniowe. Osiąga wielkość ponad 30 cm więc świetnie nadaje się na trzeci plan.

java-moss-mech-jawajski-roslina-akwariowa-1

Java moss – mech jawajski

Mech jawajski to roślina, która najlepiej będzie się prezentowała przyczepiona do dekoracji takich, jak korzenie lub kamienie. Drobne, ciemnozielone gałązki mchu najlepiej jest przymocować przy pomocy żyłki lub trwałej nitki. Ważne jest okresowe przycinanie mchu, co zapobiegnie przybieraniu objętości kępy oraz gniciu spodnich jej warstw, do których nie dochodzi światło.

zabienica-amazonska-roslina-akwariowa-amazonka-3

Echinodorus amazonicus

Żabienica amazońska to tatwa w uprawie roślina rozetowa. Jej długie, lancetowate liście układają się w jasnozieloną rozetę. W dobrych warunkach potrafi wypuścić pędy kwiatowe, na których mogą pojawiać się białe kwiaty oraz nowe sadzonki. W trakcie pielęgnacji należy pamiętać o usuwaniu starych, zewnętrznych liści. Jeśli posiadasz w akwarium zbrojniki mogą na blaszkach liściowych pojawiać się dziury na skutek ich zjadania.

bolbitis_heudelotii1

Bolbitis heudelotii

Bolbitis heudelotii to epifit, czyli roślina porastająca korzenie lub kamienie. Zdrowa roślina posiada ciemnozielone liście o bardzo poszarpanej blaszce liściowej. Kłącze z którego wyrastają liście przyczepia się do dekoracji za pomocą cieniutkich korzeni. Roślina ma niskie wymagania oświetleniowe oraz charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu.

nymphaealotuszenkeri

Nymphaea zenkerii 

Lotos tygrysi to ciekawa, charakterystyczna i bardzo dekoracyjna roślina. W zależności od sposobu prowadzenia, może tworzyć rozetę z liści wyrastających z zakopanej w podłożu bulwy. Liście przypominają kapelusze grzybów osadzone na cieniutkich łodygach i mogą mieć barwę od zielonej do soczyście bordowej. W przypadku kiedy roślina wytworzy liście powierzchniowe mogą one osiągać lustro wody gdzie się unoszą. W sprzyjających warunkach potrafią wytwarzać piękne pływające po powierzchni kwiaty.

anubias-barteri-nana-roslina-akwariowa-11

Anubias barteri var nana

Anaubias niski to kolejny, ciekawy epifit. Nie sadzimy go w podłożu. Kłącze należy przywiązać do korzeni lub kamienia za pomocą nitki lub żyłki. Ma niewielkie wymagania świetlne. Bez problemu można ją sadzić w cieniu innych roślin. Taka lokalizacja chroni ją również przed obrastaniem glonami. Jest to roślina długowieczna, ale też stosunkowo wolno rośnie, przez co liście są narażone na obrastanie przez glony.

cryptocoryne-beckettii-5947-p_zpsfd4c58f2

Cryptocoryne sp.

Kryptokoryny to duża grupa roślin o najczęściej lancetowatych liściach które w zależności od odmiany mogą osiągać od kilku centymetrów do nawet metra. To również grupa roślin o bardzo zróżnicowanej kolorystyce liści. Najczęściej nie mają dużych wymagań oświetleniowych i można je sadzić w zacienionych miejscach. Podobnie jak inne rośliny rozetowe będą wymagały regularnego podcinania starszych liści na zewnątrz rozety.


Podsumowanie

Planując akwarium warto pamiętać, że większość roślin wymaga nawożenia do słupa wody, a rośliny rozetowe potrzebują podłoża bogatego w składniki odżywcze. Planując obsadę roślinną pamiętaj, że obsadzenie 80-90% powierzchni dna oraz odpowiednio duży udział roślin szybkorosnących ułatwi prawidłowy start akwarium.

Rośliny w akwarium po posadzeniu potrzebują czasu na aklimatyzację. Kupowane w koszyczkach rośliny pochodzą najczęściej ze specjalnych plantacji, gdzie są uprawiane w formie emersyjnej czyli nadwodnej. Posadzone w akwarium przechodzą proces transformacji kiedy przystosowują się do życia pod wodą czyli w formie submersyjnej. W tym czasie, kształt liści może się bardzo zmieniać. Część liści może gnić i rozpływać się. Wszystkie uszkodzone liście należy szybko usuwać z akwarium, gdyż pozostawione mogą mieć niekorzystny wpływ na równowagę biologiczną w akwarium i nadmierny rozwój glonów.

Kupowanie zestawów roślin w których znajdują się po jednej łodydze wielu gatunków nie ma najmniejszego  sensu. Taki zestaw nie pozwoli na ładne obsadzenie akwarium roślinami. Rośliny łodygowe  powinny być sadzone w gęstych kępach, dzięki czemu będą się znacznie lepiej prezentować.

W trakcie pielęgnacji akwarium pamiętaj o regularnych, co tygodniowych 30% podmianach wody, dzięki  czemu będziesz usuwał kumulujące się w wodzie substancje organiczne, których nadmiar może mieć znaczący wpływ na rozwój glonów.

Marcin Wnuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *