Colorful tropical fishes

Mamy już założone akwarium, pracuje ono jakiś czas i przychodzi moment zakupu ryb. Jak każdy w tym momencie zadajemy sobie kilka podstawowych pytań:

Jakie chcielibyśmy ryby? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? A przede wszystkim jak się do tego przygotować?

Podstawową rzeczą jaką powinniśmy ustalić, to na jakie ryby możemy sobie pozwolić oraz jaki zbiornik posiadamy. Im mniejsze akwarium tym bardziej zawężamy sobie wybór gatunków. Choć ostatnimi czasy kwitnie nano akwarystyka i wybór gatunków jest coraz większy, to nie wszystkie gatunki nadają się dla osób zaczynających swoją przygodę z akwarystyką.

Następną ważną kwestią jest temperatura. Czy chcemy dogrzewać akwarium? Czy też mamy wystarczająco ciepło w pokoju, żeby pozwolić sobie na gatunki nie wymagające 25 – 26O C?

Ustaliliśmy już w jakim kierunku zmierzamy: jakimi gatunkami zarybimy akwarium i jaką temperaturę zapewnimy rybom. Czas na następny krok, czyli zakup ryb. Zróbmy jednak wszystko, aby był jak najlepiej przemyślany.

Wybieramy się więc do sklepu. To, do jakiego się udamy to często loteria, o ile nie znamy żadnego z polecenia. Jeżeli uda nam się trafić w odpowiednie miejsce, sprzedawca pomoże i doradzi nam w kwestii doboru gatunków ryb. Abstrahując jednak od samego doboru gatunkowego ryb, warto też samemu poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek.

fear

Pamiętajmy, że przede wszystkim zależy nam na tym, aby do naszego zbiornika trafiła zdrowa ryba. W sklepie można uznać, że dostaniemy tylko zdrowe ryby i jest to oczywiste. Ale jak odróżnić rybę zdrową od chorej?

Jest kilka podstawowych symptomów wskazujących na to ze ryba jest chora lub boryka się z jakimś pasożytem. Są to m.in.:

maly-chlopiecRyby ocierające się o elementy dekoracji – takie ruchy mogą świadczyć o chorobach skóry.

Napuchnięty brzuch – zwiastuje problemy układu trawiennego.

Napuchnięta ryba, wybałuszone oczy, sterczące łuski – wyklucza taką rybę od zakupu.

Ciągnące się odchody( białe nitki , galaretowate odchody) – problemy z pasożytami pokarmowymi.

Szybko oddychające ryby – pasożyty skrzeli, bądź nieodpowiednie parametry wody.

Postrzępione płetwy i kłębki na płetwach przypominające watę – oznaka chorób bakteryjnych.

 

Chora ryba to poważny kłopot, jeżeli więc wypatrzymy jakieś symptomy chorobowe przełóżmy zakup ryb na później.

Kupując ryby powinniśmy też zwrócić uwagę na ich kształt. Przypatrzmy się czy nie są pokrzywione, czy nie brakuje im jakichś elementów ciała takich jak oczy, płetwy, pokrywy skrzelowe. Ryby z defektami będą żyły i zazwyczaj nic się im nie dzieje w akwarium, lecz zakładamy akwarium po to, żeby cieszyć się pięknie wyglądającym zbiornikiem i ciekawymi rybami, a nie straszącymi potworkami.

Autor:

Michał Sareło

Altum – Akwarystyka Profesjonalna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *