Jakie akwarium dla pielęgnic?

Caquetaia Umbriferus

Mówiąc najprościej: największe jak tylko możliwe! Pielęgnice są rybami dominującymi. Dlatego potrzebują zbiornika na tyle dużego, by mogły prawidłowo się rozwijać, a nam pokazać swoje piękno.

Najczęstszym błędem początkujących akwarystów jest dobór obsady akwarium na podstawie wyglądu ryb. Przekładając to zadanie na nasze codzienne życie, wyobraźmy sobie, że staramy się dobrać zgrany zespół do pracy, kompletujemy paczkę znajomych na wakacyjny wyjazd, szukamy współlokatorów do mieszkania. Wygląd to jedno, ale najważniejsze jest to, jak czujemy się w gronie, w którym przyszło nam przebywać. Rozważając jak dobrać pielęgnice do swojego akwarium, weź pod uwagę następujące czynniki:

Temperament. Wśród pielęgnic możemy spotkać gatunki łagodne i towarzyskie takie jak np. Geophagus sp. ‚Red Head Tapajos’. Są też takie, które mają bardzo agresywne usposobienie lub wręcz są drapieżne – przykładem jest tu pielęgnica Parachromis dovi. Mieszkańców naszego akwarium musimy zatem dopasować pod względem temperamentu oraz siły i agresji.

Eksterytorialność. Pielęgnice są rybami terytorialnymi i akwarium powinno być tak dobrane, aby miały własną przestrzeń. W przeciwnym razie, słabsze ryby będą źle znosiły przebywanie w takim zbiorniku. Może to zakończyć się zdominowaniem takiej ryby, a w skrajnych przypadkach śmiercią.

Dieta. Najlepiej dobrać też ryby o podobnych upodobaniach kulinarnych. W szczególności dotyczy to ryb z jezior afrykańskich, wśród których rozróżniamy ryby roślinożerne jak i mięsożerne.

Rozmiar. Planując obsadę ryb do akwarium musimy uwzględnić wielkość, do jakiej dorasta wybrany gatunek. Wielu akwarystów deklaruje, że pierwszy zbiornik jest przejściowy i docelowo będzie większy. Jednak warto zapytać się szczerze jakie są szanse na większy zbiornik i w jakim terminie. I wreszcie, co się stanie jeśli ów docelowy zbiornik nie powstanie.

Parametry wody. W tej kwestii obowiązuje żelazna zasada: nie należy łączyć ryb z różnych biotopów. Niestety, połączenie pielęgnic z jeziora Malawi z pielęgnicami z Ameryki Południowej czy Środkowej nie należy do rzadkości. I choć powszechna jest wiedza o występujących tu różnicach w parametrach wody, takie kombinacje można zobaczyć nawet w niektórych sklepach akwarystycznych. Nawet zachowanie tych ryb jest inne.

Przy zakładaniu nowego zbiornika najlepiej jest kupić młode osobniki, które same dobiorą się w pary lub stworzą haremy. Wówczas możemy być pewni, że mamy parę danego gatunku, a nie samicę i samca.

Akwarium – pojemność około 120 l

pic2

To akwarium idealnie nadaje się na hodowanie koloni muszlowców np. Neolamprologus brevis (muszlowiec krótki) lub dla pary pielęgniczek z rodzaju Apistogramma.

Akwarium 200l – 240l od długości 100-120 cm

pic3

Przy takim litrażu mamy już większe pole manewru. Możemy śmiało pomyśleć o pielęgnicach z Jeziora Malawi, Tanganika czy Wiktorii. Inną opcją są też pary mniejszych pielęgnic z Ameryki Południowej czy Centralnej.

Przykładowe obsady:

Jezioro Malawi

8 – 10 sztuk młodych ryb z każdego gatunku, z których zostawiamy docelowo harem w proporcji 1:3 (jeden samiec, trzy samice) lub 2:5 (dwa samce, pięć samic). Dobrze jest wprowadzać na początek małą grupę podrostków i to z nich tworzyć obsadę docelową. Polecane gatunki: Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus saulosi, Metriaclima aurora.

Jezioro Wiktorii

10 sztuk młodych ryb – w proporcji 2:3 (dwa samce, pięć samic). Polecane gatunki: Haplochromis nyererei, Xystichromis nuchisquamulatus.

Jezioro Guinas, Namibii

10 sztuk młodych ryb, z których zostawiamy 2 pary (jeżeli się dobiorą) np. Tilapia guinasana

Ameryka Południowa

5 – 8 sztuk ryb np. Geophagus sp. ‚Red Head Tapajos’

Ameryka Środkowa

8 sztuk młodych ryb z każdego gatunku – z których zostawiamy po 1 parze np. Heterotilapia multispinosa (Pielęgnica miodowa), Thorichthys meeki (Pielęgnica Meeka), alternatywnie pielęgnica nikaraguańska (Hypsophrys nicaraguensis)

Krzysztof Tomaszewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *