Mówiąc najprościej: największe jak tylko możliwe! Pielęgnice są rybami dominującymi. Dlatego potrzebują zbiornika na tyle dużego, aby mogły prawidłowo się rozwijać a nam pokazać swoje piękno.

Caquetaia Umbriferus

Caquetaia Umbriferus

Najczęstszym błędem początkujących akwarystów jest dobór obsady akwarium na podstawie wyglądu ryb. Przekładając to zadanie na nasze codzienne życie, wyobraźmy sobie, że staramy się dobrać zgrany zespół do pracy, kompletujemy paczkę znajomych na wakacyjny wyjazd lub szukamy współlokatorów do mieszkania. Wygląd to jedno, ale najważniejsze jest to, jak czujemy się w gronie, w którym przyszło nam przebywać.

Rozważając jak dobrać pielęgnice do swojego akwarium, weź pod uwagę następujące czynniki:

Temperament. Wśród pielęgnic możemy spotkać gatunki łagodne i towarzyskie takie jak np. Geophagus Red Head Tapajos. Są też takie, które mają bardzo agresywne usposobienie lub wręcz drapieżne – przykładem jest tu pielęgnica Parachromis Dovi. Mieszkańców naszego akwarium musimy zatem dopasować pod względem temperamentu oraz siły i agresji.

Eksterytorialność. Pielęgnice są rybami terytorialnymi i akwarium powinno być tak dobrane, aby miały własną przestrzeń. W przeciwnym razie, słabsze ryby będą źle znosiły przebywanie w takim zbiorniku. Może to zakończyć się zdominowaniem takiej ryby, a w skrajnych przypadkach śmiercią.

Dieta. Najlepiej dobrać też ryby o podobnych upodobaniach kulinarnych. W szczególności dotyczy to ryb z jezior afrykańskich, wśród których rozróżniamy ryby roślinożerne jak i mięsożerne.

Rozmiar. Planując obsadę ryb do akwarium musimy uwzględnić wielkość, do jakiej dorasta wybrana przez nas ryba. Wielu akwarystów deklaruje, że pierwszy zbiornik jest przejściowy i docelowo będzie większy. Jednak warto zapytać się szczerze jakie są szanse na większy zbiornik i w jakim terminie. I wreszcie, co się stanie jeśli ów docelowy zbiornik nie powstanie.

Parametry wody. W tej kwestii obowiązuje żelazna zasada: nie należy łączyć ryb z różnych biotopów. Niestety, połączenie pielęgnic z jeziora Malawi z pielęgnicami z Ameryki Południowej czy Środkowej nie należy do rzadkości. I choć powszechna jest wiedza o występujących tu różnicach w parametrach wody, takie kombinacje można zobaczyć nawet w niektórych w sklepach akwarystycznych. Nawet zachowanie tych ryb jest inne.

Przy zakładaniu nowego zbiornika najlepiej jest kupić młode osobniki, które same dobiorą się w pary lub stworzą haremy. Wówczas możemy być pewni, że mamy parę danego gatunku, a nie samicę i samca.

Poniżej przykłady obsady pielęgnic.

Akwarium – pojemność około 120 l

pic2

To akwarium idealnie nadaje się na hodowanie kolonii muszlowców np. Neolamprologus brevis (muszlowiec krótki) lub dla pary pielęgniczek z rodzaju Apistogramma.

Akwarium 200l – 240l od długości 100-120 cm

pic3

Przy takim litrażu mamy już większe pole manewru. Możemy śmiało pomyśleć o pielęgnicach z Jeziora Malawi, Tanganika czy Wiktoria. Inną opcją są też pary mniejszych pielęgnic z Ameryki Południowej czy Centralnej.

Przykładowe obsady:

Obsada 1 (Jezioro Malawii)

8 – 10 sztuk młodych ryb z każdego gatunku, z których zostawiamy docelowo harem w proporcji 1:3 (jeden samiec, trzy samice) lub 2:5 (dwa samce, pięć samic)

Dobrze jest wprowadzać na początek małą grupę podrostków i to z nich tworzyć obsadę docelową.

Labidochromis caeruleus

Pseudotropheus saulosi

Metriaclima Aurora

Obsada 2 (Jezioro Wiktoria)

8 – 10 sztuk młodych ryb z każdego gatunku, z których zostawiamy docelowo harem w proporcji 1:3 (jeden samiec, trzy samice) lub 2:5 (dwa samce, pięć samic)

10 sztuk młodych ryb – w proporcji 2:3 (dwa samce, pięć samic)

Haplochromis nyererei

Xystichromis nuchisquamulatus

Obsada 3 (Jezioro Guinas, Namibii)

10 sztuk młodych ryb, z których zostawiamy 2 pary (jeżeli się dobiorą)

Otjikoto tilapia (Tilapia guinasana)

Obsada 4 (Ameryka Południowa)

5 – 8 sztuk ryb

Geophagus re head tapajos

Obsada 5 (Ameryka Środkowa)

8 sztuk młodych ryb z każdego gatunku – z których zostawiamy po 1 parze.

Heterotilapia multispinosa (Pielęgnica miodowa)

Thorichthys meeki (Pielęgnica Meeka)

Alternatywnie Pielęgnica nikaraguańska (Hypsophrys nicaraguensis)

W kolejnym artykule przedstawię przykładowe obsady pielęgnic dla większych zbiorników powyżej 300 litrów.

Autor: Krzysztof Tomaszewski

www.oya.sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *