Zanim zaczniemy rozmyślać nad tym jakie akwarium wybierzemy, w pierwszej kolejności najlepiej rozważyć miejsce, w którym chcielibyśmy je umieścić.

Warto poświęcić trochę czasu na analizę właściwego wyboru miejsca – przenoszenie pełnego zbiornika to prawdziwa męczarnia – woda to ciężar, którego przed ,,przeprowadzką” akwarium trzeba będzie się pozbyć.

Czym się kierować?

Większość akwariów wymaga stabilnej temperatury wody – skoki temperatur mogą mieć zgubny wpływ na życie w tworzonym przez Ciebie wodnym świecie. W idealnej sytuacji temperatura pomieszczenia nie powinna zmieniać temperatury wody o więcej niż o kilka stopni ponad normę.

lido-120-sbx-ambiente-2016-weiss2

Zwróć uwagę na klimatyzatory w Twoim domu – ich aktywność może odbić się na życiu w zbiorniku. Okna i drzwi to czynniki, które bez względu na poziom izolacji Twojego domu, mogą prowadzić do wahań temperatur. Przeciągi to najczęściej spotykany tutaj problem. Sąsiedztwo drzwi to również ryzyko uderzenia w akwarium, jeżeli znajdują się zbyt blisko siebie. Z kolei przebijające się przez okna światło dzienne może spowodować katastrofalne w skutki przegrzanie zbiornika. Taki sam efekt wywoła usytuowanie go blisko grzejnika czy kominka – dlatego im dalej od źródła ciepła, tym lepiej. Mało tego, nadmierne oświetlenie i ogrzanie akwarium to prosty sposób na wyhodowanie mało pożądanych i trudnych do usunięcia glonów. Jedynym ratunkiem w tym przypadku jest instalacja porządnych rolet lub zasłon, które skutecznie zablokują dopływ światła. Unikajmy jednak takich miejsc, o ile tylko to możliwe.

Nie zapomnij aby wziąć też pod uwagę wspomniany wcześniej ciężar wody. Możesz zastosować prosty przelicznik: 1 litr wody przemnóż przez 1,2 kilograma. To lepiej zobrazuje jaki balast musi wytrzymać Twoja podłoga.

W każdym domu są miejsca mniej lub bardziej popularne wśród domowników. Pomyśl też o dzieciach – jeżeli są małe to najprawdopodobniej są ciekawe świata, który odkrywają z niespożytą ilością energii – dlatego najlepiej ogranicz ich dostęp do akwarium do minimum. Oczywiście dopóki nie podrosną na tyle aby uczyć się jak dbać o ryby i ich świat! Umieszczenie zbiornika na wysokiej szafce – pod warunkiem, że jest stabilna, w miejscu gdzie możesz je mieć na oku, to dobry pomysł.

Pamiętaj, że dynamiczne otoczenie zewnętrzne niekoniecznie dobrze służy rybom, które zwyczajnie w świecie boją się wzmożonego ruchu. A zestresowana ryba to najczęściej chora ryba…

broken-aquarium_1650856094

Jak każdy żywy organizm, akwarium wydaje mniej lub bardziej donośne dźwięki. Choć w naszym odczuciu są to relaksujące bulgoty i brzęczenie, to nie wszyscy muszą podzielać tę opinię. Dlatego lepiej zawczasu wybadaj nastroje domowników w temacie charakterystycznych doznań akustycznych – nawet takie szczegóły mogą mieć znaczenie w czerpaniu pełnej radości z nowego hobby.

Upewnij się, że masz łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych – będą Ci potrzebne do podłączenia filtra i oświetlenia, a nie ma nic bardziej irytującego (i niebezpiecznego!) od plątaniny przedłużaczy. Poza tym ich charakter dekoracyjny jest raczej wątpliwy.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw i wyborze najbardziej odpowiedniego miejsca zmierz je i dodaj przynajmniej 30 cm z każdego boku większego zbiornika tak, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się podczas różnych czynności, jak podmiana wody i inne zabiegi pielęgnacyjne. 

Pozostaje więc odpowiedzieć wprost na pytanie: gdzie wobec tego najlepiej jest umieścić swoje akwarium?

Spokojne, w miarę ciche miejsce takie jak gabinet lub róg pokoju dziennego to najbardziej optymalne rozwiązanie. Jednak sam znasz swój dom najlepiej, więc wybór nie powinien być zbyt skomplikowany.

rio_180_sbx_cabinet_light_wood_50118_l

Jeżeli wybraliśmy już miejsce na akwarium, pozostaje jeszcze pytanie na czym je postawimy? Choć  mogłoby się wydawać, że akwarium może stać na czymkolwiek – takie myślenie może się na nas łatwo zemścić.

Gotowe podstawy pod akwarium są odpowiednio wypoziomowane i przeznaczone do tego, aby utrzymać jego ciężar. Taka specjalna szafka najczęściej sprzedawana jest w zestawie razem z akwarium. Kupując taki zestaw zaoszczędzisz sobie zmartwień o wymiary – producent zadba o dokładne dopasowanie szafki i akwarium. Masz też możliwość schowania wszystkich akcesoriów w jednym miejscu, blisko zbiornika – to wygoda i porządek od samego początku Twojej przygody z akwarystyką. A jak widać wybór miejsca pod akwarium to podstawa aby zacząć ją z głową!

Autor: Magdalena Gołąbek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *